نكاتي در رابطه با كاشت پسته

ساخت وبلاگ
چکیده : براي كاشت پسته بايد زميني انتخاب كرد كه خاك لوم(متوسط) داشته باشد و حداقل عمق خاك،  3 مت... با عنوان : نكاتي در رابطه با كاشت پسته بخوانید :

براي كاشت پسته بايد زميني انتخاب كرد كه خاك لوم(متوسط) داشته باشد و حداقل عمق خاك،  3 متر خاك خوب داشته باشد. در زمين شني پسته نتيجه خوبي نمي دهد ، اگرخاك لايه لايه باشد باید با بيل مكانيكي حد اقل تا عمق يك و نيم مترشكسته شود . بهتر است براي كاشت از پسته بادامي سفيد استفاده شود. پسته هاي ريز براي كاشت مناسب نيستند.به دو روش پسته را كشت مي كنند1- روش كشت مستقيم: يعني اينكه پسته را مستقيما در زمين اصلي مي كارند، اگر آب شيرين است و مي توانيد پسته را در زمين اصلي سبز كنيد از روش كاشت مستقيم استفاده كنيد، چون رشد نهال در اين روش بيشتر است، براي اين منظور از پسته هاي دست پوست استفاده كنيد ، پسته هايي كه با دستگاه پوست شده اند براي كاشت مناسب نيستند. در اوايل فروردين ابتدا پسته ها را بشوييد و داخل آب خيس كنيد دو تا سه بار آب آن را عوض كنيد و تا مدت 24 ساعت داخل آب بگذاريد تا بماند، پس از 24 ساعت از آب خارج كرده و بين يك پارچه نخي و روي يك سيني پهن كنيد و در يك اتاق كه دماي آن حدود 24 درجه است ( دماي معمولي يك اتاق كه در آن زندگي مي كنيم)بگذاريد تا زماني كه جوانه بزند. در اين مدت مواظب باشيد پارچه خشك نشود، وقتي جوانه به حدود نيم سانتي متررسيد به زمين اصلي منتقل كنيد. بهتر است موقع كاشت اين جوانه به سمت پايين باشد. براي اينكه روي زمين در اثر باران سله نبندد، پس از كاشت پسته روي سطح خاك را مخلوط كود گاوي و ماسه كمي بريزيد. و چنانچه احتمال مي دهيد پسته ها را جانوراني مانند روباه و كلاغ بيرون بياورند روي آن را بوسيله خار و يا ظرف يكبار مصرف بپوشانيد.  

2- روش گلداني: پسته را اول داخل پلاستيك مي كارند و پس از سبز شدن در طول فصل تابستان به زمين اصلي منتقل مي كنند. ، بعضي به خاطر اينكه چند مدار آب صرفه جويي مي شود از روش كاشت گلداني استفاده مي كنند . در سال اول مدارآبياري 7 الي 12روز است. از سال سوم پيوند مي زنند و معمولا پيوند لوله اي در خرداد ماه(فصل جودرو) مرسوم است . بعد از پيوند درخت را به شكل يك تنه تربيت مي كنند.

چند نكته در رابطه با پسته هاي بارده:

1-    از اوايل فروردين تا 30 ارديبهشت (شصتم نوروز) به پسته هاي بارده آب ندهيد.

2-    مدار آبياري بايد بين 24 تا 36 روزباشد.

3-    در اول آذر يكبار باغ را آبياري كنيد .

4-    در طول فصل يخبندان يك يخ آب به باغ بدهيد.

5-    كود فسفاته و پتاسه را مخلوط با كود حيواني و در آبان و آذر بريزيد.

6-    در موقع پر كردن مغز پسته از كود مرغي و يا مقدار كمي كود ازته(سفيد) استفاده كنيد .

7-    به محض برداشت پسته بلافاصله نسبت به حمل آن به ترمينال پسته اقدام كنيد.

8-    در زمان پرکردن مغز پسته کود سولوپتاس در دو نوبیت و هر نوبت 10 تا 15 کیلو در هکتار استفاده نمایید.

 


برچسب‌ها: پسته, کاشت پسته, روش های کاشت پسته, کانال تلگرام, کانال کشاورزی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۶ساعت 11:39&nbsp توسط دکتر افشین جاوید  | 

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت: 15:36